MDF7C-14P-2.54DSA(55)
Mfr.Part #
MDF7C-14P-2.54DSA(55)
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Tail :
0.138 3.500mm
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Durability :
30 Cycles
Length :
24.9936mm
Rated Current (Signal) :
3A
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
14
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
MDF7
DIN Conformance :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Reference Standard :
UL
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Length - Post (Mating) :
0.118 3.000mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Length - Overall Pin :
0.984 25.000mm
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
39.4μin 1.00μm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
1
Color :
Black, Gray
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Operating Temperature (Max) :
85°C
Pbfree Code :
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
14
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
IEC Conformance :
MDF7 Series GENERAL PURPOSE BOARD CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black, Gray