MDF7C-12P-2.54DSA(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7C-12P-2.54DSA(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Series :
MDF7
Length :
24.9936mm
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
No
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Total Number of Contacts :
12
Pitch :
0.100 2.54mm
Durability :
30 Cycles
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Rated Current (Signal) :
3A
IEC Conformance :
No
Length - Tail :
0.138 3.500mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
12
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Pbfree Code :
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature (Max) :
85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Post (Mating) :
0.118 3.000mm
Mounting Type :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
DIN Conformance :
Color :
Black, Gray
Reference Standard :
UL
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Overall Pin :
0.984 25.000mm
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
39.4μin 1.00μm
Contact Material :
Brass
MDF7 Series GENERAL PURPOSE BOARD CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black, Gray