MDF7B-8P-2.54DSA(96)
Mfr.Part #
MDF7B-8P-2.54DSA(96)
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Brand :
Hirose Connector
Package :
Bag
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
8
Mated Stacking Heights :
Product Status :
Active
Hirose Electric
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
0.866 (22.00mm)
Number of Rows :
1
Subcategory :
Base Product Number :
MDF7
Ingress Protection :
Connector Type :
Header
Voltage Rating :
250VAC
Current Rating (Amps) :
3A
MDF7
Features :
Insulation Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.648 (16.47mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Row Spacing - Mating :
Contact Finish Thickness - Post :
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 8-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height