MDF7-7P-2.54DS(95)
Mfr.Part #
MDF7-7P-2.54DS(95)
Description
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Package :
Bag
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
3A
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Connector Type :
Header
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Height :
0.157 (4.00mm)
Ingress Protection :
Voltage Rating :
250VAC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Cable/Wire
Hirose Electric
Base Product Number :
MDF7
Brand :
Hirose Connector
Features :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating :
Product Status :
Active
Applications :
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
7
Contact Shape :
Square
Overall Contact Length :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Post :
Tin
Mated Stacking Heights :
Product Category :
Contact Length - Post :
0.130 (3.30mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Mating :
0.293 (7.45mm)
Subcategory :
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
MDF7-7P-2.54DS(95)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 7-Position Board to Cable/Wire 0.157 (4.00mm) Height