MDF7-6S-2.54DSA(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-6S-2.54DSA(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN PCB
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Rated Current (Signal) :
3A
Voltage - Rated :
250VAC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating :
3A
Contact Type :
Female Socket
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number Of PCB Rows :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Through Hole
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
Housing Material :
Polyamide
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Contact Shape :
Square
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
MDF7
Pbfree Code :
yes
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Tin
DIN Conformance :
Lead Free :
Lead Free
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Number of Positions Loaded :
All
Hirose MDF7-6S-2.54DSA(55)
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 6 Positions Female Socket