MDF7-6P-2.54DS(95)
Mfr.Part #
MDF7-6P-2.54DS(95)
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Hirose Electric
Brand :
Hirose Connector
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Length - Post :
0.130 (3.30mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage Rating :
250VAC
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
Contact Material :
Brass
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Style :
Board to Cable/Wire
Ingress Protection :
Mated Stacking Heights :
Number of Rows :
1
Overall Contact Length :
Square
Features :
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
Applications :
Product Status :
Active
Insulation Color :
Black
Product Category :
Series :
MDF7
Package :
Bag
Insulation Height :
0.157 (4.00mm)
Subcategory :
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Base Product Number :
Solder
Contact Length - Mating :
0.293 (7.45mm)
Number of Positions :
6
Datasheets
MDF7-6P-2.54DS(95)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 6-Position Board to Cable/Wire 0.157 (4.00mm) Height