MDF7-34D-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7-34D-2.54DSA(95)
Description
CONN RCPT 34POS 0.1 TIN PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions :
34
Contact Finish - Mating :
Tin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
3A
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Factory Lead Time :
10 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Series :
MDF7
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Termination :
Solder
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 34 Positions Female Socket