MDF7-21S-2.54DSA(33)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-21S-2.54DSA(33)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 21POS 0.1 PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
Series :
MDF7
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Positions :
21
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
250VAC
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Polyamide (PA), Nylon 21 Positions Female Socket