MDF7-19S-2.54DSA(56)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-19S-2.54DSA(56)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 19POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Insulation Color :
Black
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
HTS Code :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
250VAC
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Mixed Contacts :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Material :
Phosphor Bronze
IEC Conformance :
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Terminal Pitch :
2.54mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Body Breadth :
0.295 inch
Filter Feature :
Contact Resistance :
30mOhm
ECCN Code :
EAR99
Durability :
50 Cycles
Series :
MDF7
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Style :
Board to Board
Reliability :
COMMERCIAL
Reach Compliance Code :
Unknown
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 19 Positions Female Socket