MD100A16D1-BP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD100A16D1-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
D1
Datasheet
Download
Description
DIODE RECT 1600V 100A D1 PAC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Surface Mount :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Current-Max :
50A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Published :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
100A
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2500A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 1600V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
UPPER
Number of Phases :
1
Packaging :
Bulk
Reverse Current-Max :
5000μA
Package / Case :
D1
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Application :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 300A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1600V
HTS Code :
Datasheets
MD100A16D1-BP
Micro Commercial Components (MCC) MD100A16D1-BP
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 2-Element D1 Chassis Mount
MD100A16D1-BP Overview
The forward voltage should be monitored and never exceed 5000μA.There is a maximum output voltage of 50A.
MD100A16D1-BP Features
a forward voltage of 5000μA
a forward voltage of 5000μA
a maximum output voltage of 50A
MD100A16D1-BP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
MD100A16D1-BP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23