MD035E105ZAA
Mfr.Part #
MD035E105ZAA
Description
CAP CER 1UF 50V Z5U 2-DIP
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Width :
2.54mm
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
Z5U
Operating Temperature :
10°C~85°C
Size Code :
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Length :
6.6mm
Tolerance :
-20% +80%
Termination :
Radial
Lead Pitch :
8.255mm
Height Seated (Max) :
0.320 8.13mm
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
1μF
Height :
7.366mm
Voltage - Rated :
50V