MD012A102JAB
Mfr.Part #
MD012A102JAB
Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 2-DIP
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated DC :
200V
Series :
DIPGuard® MD
Termination :
Radial
Dielectric :
C0G
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Lead Pitch :
8.255mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Depth :
2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Datasheets
MD012A102JAB
KYOCERA AVX MD012A102JAB
DIPGuard® MD 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
MD012A102JAB Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
MD012A102JAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V