MD-50PL100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD-50PL100
Manufacturer
CUI Devices
Description
CONN RCPT FMALE MINI DIN 5P WIRE
Stock
55
In Stock :
55
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Termination :
Wire Leads
Shell Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lead Free :
Lead Free
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
2A
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
5
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
5
Shell Size - Insert :
Mini DIN
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2011
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Tin
Series :
MD-PL100
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current Rating (Amps) :
1A 2A
Insulation Material :
Plastic
Orientation :
Keyed
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Ground
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Voltage - Rated :
100VAC 12VDC
Datasheets
MD-50PL100
CUI Devices MD-50PL100
Receptacle, Female Sockets Polybutylene Terephthalate (PBT) Panel Mount 5 Positions Wire Leads Tin Bulk Keyed Push-Pull