MCS3264R050FER
Mfr.Part #
MCS3264R050FER
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.05 OHM 1% 2W 3264
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Composition :
Metal Element
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Depth :
3.2mm
Resistance :
50mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
609.6μm
Packing Method :
TR
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Voltage - Rated :
220mV