MCP6547T-E/MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP6547T-E/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC COMP 1.6V DUAL O-D 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Comparators
Brand :
Propagation Delay (Max) :
8μs
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Type :
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL
Operating Supply Voltage :
16 V
Supply Voltage Limit-Max :
7V
Power Supply Type :
Single
Input Offset Voltage (Vos) :
7mV
Voltage - Input Offset (Max) :
7mV @ 5.5V
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
8
Common Mode Rejection Ratio :
80 dB
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
80dB
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Seated Height-Max :
1.1 mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Number of Channels per Chip :
2
Output Current per Channel :
30 mA
Current - Input Bias (Max) :
1pA @ 5.5V
Published :
Technology :
CMOS
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supplies :
1.6/5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Type :
Comparator
HTS Code :
Product Status :
Active
Package Shape :
Square
Width :
3mm
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
2
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
Microchip
Package / Case :
Input Bias Current :
1pA
Dimensions :
3 x 3 x 0.95mm
Length :
3mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Type :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
0.65mm
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
8
Propagation Delay :
8 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Analog Comparators
Mounting Type :
Supply Type :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Factory Lead Time :
12 Weeks
Hysteresis :
6.5mV
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.005μA
Series :
Base Product Number :
MCP6547
Supply Current-Max :
0.001 mA
Product Category :
Analog Comparators
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Temperature Grade :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Max Input Current :
1pA
RoHS :
Details
Product :
Response Time :
3000 ns
Shutdown :
No Shutdown
Operating Supply Current :
600 nA
Supplier Device Package :
8-MSOP
Current - Quiescent (Max) :
1μA
Output Current :
30mA
CMRR, PSRR (Typ) :
70dB CMRR, 80dB PSRR
Number of Pins :
Height :
0.95mm
Supplier Package :
MSOP
Supply Voltage :
5V
Current - Output (Typ) :
30mA
Amplifier Type :
Comparator
Base Part Number :
MCP6547
Mounting :
Package Type :
MSOP
Number of Terminations :
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.6V~5.5V
Number of Channels :
2 Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quiescent Current :
1μA
Input Offset Voltage-Max :
7000 µV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
MCP6547T-E/MS
Introducing Comparators Microchip Technology MCP6547T-E/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Type:GENERAL PURPOSE, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Base Part Number:MCP6547, Number of Terminations:8, Number of Channels:2 Channel, MCP6547T-E/MS pinout, MCP6547T-E/MS datasheet PDF, MCP6547T-E/MS amp .Beyond Comparators Microchip Technology MCP6547T-E/MS ,we also offer TLV7041QDCKRQ1, TLV1391IDBVR, TLV7031QDBVRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MCP6547T-E/MS
Comparators Microchip Technology MCP6547T-E/MS Overview
The MCP6547T-E/MS by Microchip Technology stands as a highly reliable and efficient component in the realm of Comparators. This dual-channel comparator operates at a low voltage of 1.6V and is housed in a compact 8-MSOP package, designed to deliver precision and durability. The comparator is engineered to address the needs of high-performance electronic systems, offering robust output drive capabilities in open-drain configurations. This makes it especially suitable for B2B customers looking to integrate reliable voltage level sensing in bulk purchasing scenarios.
MCP6547T-E/MS Features
This component offers dual comparators with an operational range that starts from a low voltage of 1.6V, making it ideal for portable and low-power applications. The open-drain output ensures that the device can be used in wired-OR configurations and interfaced directly with other logic levels, providing versatile integration possibilities. Its small 8-MSOP package facilitates efficient use of PCB space, which is crucial in modern electronic product designs.