MCP6546-I/MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP6546-I/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC COMP OPENDRN 1.6V SNGL 8-MSOP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Comparators
Product :
Analog Comparators
Type :
GENERAL PURPOSE
Supplier Package :
MSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Current - Input Bias (Max) :
1pA @ 5.5V
Propagation Delay (Max) :
8μs
Amplifier Type :
Comparator
HTS Code :
Output Current :
30mA
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Supply Type :
Single
Number of Circuits :
1
Response Time :
3000 ns
Mounting :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Qualification :
AEC-Q100
Voltage - Input Offset (Max) :
7mV @ 5.5V
Microchip
Pbfree Code :
yes
Temperature Grade :
Industrial
Number of Functions :
1
Package :
Tube
Hysteresis :
6.5mV
Base Product Number :
MCP6546
Common Mode Rejection Ratio :
70 dB
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Quiescent Current :
1μA
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.6V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Strobe Capability :
No
Power Supply Type :
Single
Propagation Delay :
8 μs
Current - Quiescent (Max) :
1μA
Current - Output (Typ) :
30mA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Screening Level :
Industrial
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
3mm
Published :
2007
Max Supply Current :
Package Shape :
Square
Series :
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
8-MSOP
Reference Voltage :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Type :
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Current :
600 nA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
850μm
Power Supplies :
1.6/5.5 V
Mounting Type :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Input Offset Voltage (Vos) :
7mV
Nominal Supply Current :
Product Category :
Analog Comparators
JESD-609 Code :
e3
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
80dB
Output Current per Channel :
2mA
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Number of Channels per Chip :
Length :
3mm
Number of Elements :
CMRR, PSRR (Typ) :
70dB CMRR, 80dB PSRR
Input Offset Voltage-Max :
7000 µV
Input Bias Current :
1pA
Pin Count :
8
Shutdown :
No Shutdown
Supply Voltage Limit-Max :
7V
Brand :
Number of Pins :
8
Product Status :
Active
Seated Height-Max :
1.1 mm
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
9 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
5V
Technology :
CMOS
Supply Current-Max :
0.001 mA
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.0001 µA
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Type :
Manufacturer Type :
Comparator
Base Part Number :
MCP6546
Number of Channels :
1 Channel
Number of Terminals :
RoHS :
Details
Datasheets
MCP6546-I/MS
Introducing Comparators Microchip Technology MCP6546-I/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:GENERAL PURPOSE, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Base Part Number:MCP6546, Number of Channels:1 Channel, MCP6546-I/MS pinout, MCP6546-I/MS datasheet PDF, MCP6546-I/MS amp .Beyond Comparators Microchip Technology MCP6546-I/MS ,we also offer TLV7041QDCKRQ1, TLV1391IDBVR, TLV7031QDBVRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MCP6546-I/MS
Comparators Microchip Technology MCP6546-I/MS Overview
The MCP6546-I/MS by Microchip Technology stands out as a highly reliable and efficient comparator optimized for low-voltage operations. Ideal for battery-powered applications, this single comparator operates at a minimum supply voltage of 1.6V, ensuring energy efficiency in compact device designs. Packaged in a small 8MSOP format, it combines space-saving with performance, making it a superb choice for design engineers looking for critical space and power saving. This Comparators Microchip Technology MCP6546-I/MS device is tailor-made for precision applications requiring a quick and robust response to changing conditions.
MCP6546-I/MS Features
  • Low voltage operation from 1.6V up to 5.5V, making it versatile across various power requirements.