MCP3905LT-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP3905LT-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Energy Metering
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Package / Case :
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Type :
Single Phase Energy Metering
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G24
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Product Type :
Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Microchip
Supplier Device Package :
24-SSOP
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Number of Terminations :
24
Temperature Grade :
Industrial
Qualification :
AEC-Q100
Voltage - I/O Low :
0.85V
Width :
5.3mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Product Category :
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
MCP3905
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Terminal Position :
Dual
Package :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - I/O High :
2.4V
Measurement Error :
0.1%
Product :
Energy Metering ICs
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
24
Length :
8.2mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Base Product Number :
MCP3905
Seated Height-Max :
2 mm
Pin Count :
Series :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Terminals :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Supplies :
5V
RoHS :
Details
Input Impedance :
390kOhm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Supply :
2.7mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Meter Type :
Single Phase
Brand :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Datasheets
MCP3905LT-I/SS
Introducing Energy Metering Microchip Technology MCP3905LT-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Type:Single Phase Energy Metering, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:24, Base Part Number:MCP3905, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:24, MCP3905LT-I/SS pinout, MCP3905LT-I/SS datasheet PDF, MCP3905LT-I/SS amp .Beyond Energy Metering Microchip Technology MCP3905LT-I/SS ,we also offer LM25056APSQE/NOPB, MCP3913A1-E/MV, ADE7759ARSZ, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.