MCP37211-200I/TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP37211-200I/TE
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
121-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 121TFBGA
Stock
338
In Stock :
338
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Operating Temperature Classification :
Industrial
Voltage - Supply, Digital :
1.14V~1.26V 1.71V~1.89V
Pin Count :
121
Dual Supply Voltage (Typ) :
Not Required(V)
Screening Level :
Industrial
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Differential Input :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Dual Supply Voltage (Min) :
Not Required(V)
Output Format :
PARALLEL, WORD
Number of ADCs :
1
Differential Linearity Error :
±0.03LSB(TYP)
RoHS :
Details
Voltage - Supply, Analog :
1.14V~1.26V 1.71V~1.89V
Power Supply Requirement :
Analog and Digital
Sampling Rate (Per Second) :
200M
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Subcategory :
Data Converter ICs
Digital Supply Support :
yes
Interface Type :
Parallel
Typical Power Dissipation :
490 mW
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Terminal Form :
Ball
Sampling Rate :
200 MHz
Length :
8mm
Resolution :
12 bit
Number of Functions :
1
Sample and Hold :
Supplier Device Package :
121-TFBGA (8x8)
Number of Inputs :
Rad Hardened :
No
Input Type :
Differential
Full Scale Error :
±0.5%FSR(Typ)
Conversion Time-Max :
0.025μs
Number of Input Channels :
8
Microchip
Series :
Reference Type :
Internal
Packaging :
Tray
Ratio - S/H:ADC :
Base Product Number :
MCP37211
Supplier Package :
TFBGA
Product Status :
Active
Input Signal Type :
Single-Ended/Differential
Dual Supply Voltage (Max) :
Polarity of Input Voltage :
Unipolar/Bipolar
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Brand :
Architecture :
Pipelined
Package Type :
TFBGA
Voltage Reference :
Internal
Single Supply Voltage (Typ) :
1.2/1.8(V)
Single-Ended Input :
No
Integral Nonlinearity Error :
±0.125LSB(TYP)(LSB)
Features :
Mounting :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.6, 1.6 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Bits :
12
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Single Supply Voltage (Max) :
Product Category :
No Missing Codes :
12
Configuration :
MUX-ADC
Signal to Noise Ratio :
74.7 dBFS
Surface Mount :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Number of Terminations :
121
Package / Case :
121-TFBGA
Number of ADC Channels :
1/2/4/8
Terminal Pitch :
0.64mm
Single Supply Voltage (Min) :
Voltage Supply Source :
Analog/Digital
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of A/D Converters :
Digital Interface Type :
Parallel CMOS/Serial DDR LVDS
Package :
Tray
Number of Elements :
Product Type :
ADCs - Analog to Digital Converters
Number of Analog In Channels :
8
Input Voltage :
2.975 Vp-p
Width :
8mm
Data Interface :
LVDS - Parallel, Parallel
Reference Voltage :
INTERNAL/EXTERNAL(V)
Number of Analog Inputs :
Supply Voltage :
1.2V