MCP25020T-E/SL
Mfr.Part #
MCP25020T-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14SOIC
Product Category :
I/O Expanders
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Output Type :
Push-Pull
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Transceivers :
1
Power Down Mode :
Sleep
Product Category :
Interface - I/O Expanders
Screening Level :
Extended
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Operating Supply Voltage :
5.25, 2.35 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Temperature Grade :
Automotive
Product Type :
I/O Expanders
Number of Pins :
14
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
14-SOIC
Nominal Supply Current :
20mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Bits :
8
Seated Height-Max :
1.75 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
5V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
MCP25020
Pin Count :
14
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Position :
Dual
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Maximum Data Rate :
1 Mbps
Interrupt Output :
No
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Base Product Number :
MCP25020
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Features :
EEPROM, POR, PWM
Number of Terminations :
Max Supply Current :
20mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminals :
Clock Frequency :
25MHz
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/O :
8
Package Shape :
RECTANGULAR
HTS Code :
Published :
Feature :
EEPROM, POR, PWM
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
RoHS :
Details
Current - Output Source/Sink :
25mA
Length :
8.65 mm
Interface :
CAN V2.0b
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Standard Supported :
CAN 2.0B
Terminal Pitch :
1.27 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
Width :
3.9mm
Brand :
Operating Supply Current :
20 mA
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Supplier Package :
SOIC N
Data Rate :
1 Mbps
Mounting Type :
Datasheets
MCP25020T-E/SL
Introducing I/O Expanders Microchip Technology MCP25020T-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:14, Base Part Number:MCP25020, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, MCP25020T-E/SL pinout, MCP25020T-E/SL datasheet PDF, MCP25020T-E/SL amp .Beyond I/O Expanders Microchip Technology MCP25020T-E/SL ,we also offer XRA1405IL24-F, CY8C9520A-24PVXIT, MAX7315AUE+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.