MCP1825S-5002E/AB
Mfr.Part #
MCP1825S-5002E/AB
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA TO220-3
Voltage Regulators - Linear
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Junction to Case :
2 °C/W
Output Voltage1-Nom :
5 V
Number of Outputs :
1
Junction to Ambient :
29.4 °C/W
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Base Product Number :
MCP1825
Package / Case :
TO-220-3
Terminal Pitch :
2.54mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125 °C
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Output :
500mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Position :
Single
PSRR :
60dB (100Hz)
Adjustability :
FIXED
Max Input Voltage :
6 V
Base Part Number :
MCP1825S
Output Voltage :
5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Output Voltage Accuracy :
0.5 %
Output Current1-Max :
0.5 A
Width :
4.83mm
Number of Functions :
1
Min Input Voltage :
2.1V
Polarity :
Positive
Output Current :
0.5 A
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Voltage - Input (Max) :
6V
Dropout Voltage1-Nom :
0.21V
Current - Quiescent (Iq) :
220μA
Voltage - Output (Max) :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminals :
3
Input Voltage Range :
6, 2.1 V
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
FIXED
REACH SVHC :
No SVHC
Output Voltage 1 :
5V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Function :
LDO
Minimum Operating Temperature :
Output Voltage1-Min :
4.975 V
Nominal Output Voltage :
5V
Mounting Type :
Through Hole
Package Shape :
RECTANGULAR
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage :
210mV
Number of Channels :
Supplier Package :
TO-220
Mount :
Mounting :
Height :
9.02mm
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Surface Mount :
No
Length :
10.67mm
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Control Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tube
Number of Regulators :
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Qualification :
AEC-Q100
Load Regulation :
0.5 %
Number of Terminations :
Series :
Accuracy :
2.5 %
Mounting Style :
Quiescent Current :
220μA
Line Regulation :
0.05 %/V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage1-Max :
5.025 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 500mA
RoHS :
Details
Maximum Input Voltage :
6 V
Max Output Current :
500mA
Radiation Hardening :
No
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Microchip
Screening Level :
Extended
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Input Bias Current :
120μA
HTS Code :
Datasheets
MCP1825S-5002E/AB
Microchip Technology MCP1825S-5002E/AB
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MCP1825S-5002E/AB] Overview
With its robust construction and advanced features, the MCP1825S-5002E/AB sets a new standard for linear voltage regulators. It provides a stable output voltage of 5V with a maximum current rating of 500mA, ensuring consistent power delivery even in demanding conditions.
[MCP1825S-5002E/AB] Features
  • Stable output voltage of 5V
  • Maximum current rating of 500mA