MCP1700T-2002E/TT
Mfr.Part #
MCP1700T-2002E/TT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC REG LINEAR 2V 200MA SOT23-3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Voltage Range :
6, 2.3 V
Screening Level :
Extended
Seated Height-Max :
1.12 mm
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Pitch :
0.95mm
Min Input Voltage :
2.3V
Number of Terminals :
3
Brand :
Packing Method :
TR
Dropout Voltage1-Nom :
0.15 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Width :
1.3 mm
Output Voltage :
2V
Quiescent Current :
4μA
Polarity :
Positive
Output Configuration :
Positive
Output Current :
0.2 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Max) :
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 200mA
Adjustability :
FIXED
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
3
Input Voltage (Min) :
2.3(V)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.15@200mA
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.35@200mA
Number of Regulators :
1
Max Input Voltage :
6.5 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq) :
4μA
Min Operating Temperature :
-40 °C
Output Voltage1-Max :
2.06 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2V
Number of Terminations :
Reach Compliance Code :
Compliant
Control Features :
Maximum Input Voltage :
6 V
Junction to Ambient :
336 °C/W
Output Voltage1-Nom :
2 V
Voltage Tolerance-Max :
3%
Number of Outputs :
1
Accuracy :
2 %
Output Type :
FIXED
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Pins :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Current - Output :
200mA
PSRR :
44dB (100Hz)
Published :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Base Part Number :
MCP1700
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Min :
1.94 V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
6V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series :
Number of Functions :
Qualification :
AEC-Q100
Load Regulation :
1 %
Mount :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Voltage 1 :
2V
Length :
2.9mm
Mounting :
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
SOT-23-3
RoHS :
Compliant
yes
Type :
LDO
Output Voltage Accuracy :
2 %
Microchip
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Minimum Operating Temperature :
Pbfree Code :
yes
Input Voltage :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Type :
SOT-23
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Supplier Package :
SOT-23
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Base Product Number :
MCP1700
Max Operating Temperature :
125 °C
Schedule B :
Line Regulation :
0.75 %/V
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Dropout Voltage :
150mV
Function :
LDO
Datasheets
MCP1700T-2002E/TT
Microchip Technology MCP1700T-2002E/TT
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MCP1700T-2002E/TT Overview
Introducing the MCP1700T-2002E/TT from Microchip Technology, a highly efficient, low-power linear voltage regulator designed specifically for applications where battery life is critical. This Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MCP1700T-2002E/TT delivers a fixed output voltage of 2V with an output current capability of up to 200 mA. The device's low dropout voltage and low quiescent current make it an excellent choice for battery-operated devices, enhancing system reliability and performance while extending battery life.
MCP1700T-2002E/TT Features
  • Output Voltage: 2V
  • Output Current: 200 mA