MCP1501-10E/SN
Mfr.Part #
MCP1501-10E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Stock
314
In Stock :
314
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Reference
Current - Output :
20mA
Noise - 10Hz to 10kHz :
27µVrms
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Output Current :
20(mA)
Operating Temperature Classification :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
8
Topology :
Series
Current - Supply :
550μA
Width :
3.9mm
Load Regulation :
70ppm/mA
Output Voltage (Max) :
1.024(V)
Maximum Output Voltage :
1.025 V
Microchip
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
14μVrms
Output Voltage :
1.024 V
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Input Voltage :
5.5(V)
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supplier Package :
NSOIC
Voltage - Input :
1.65V~5.5V
Length :
4.9mm
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Line Regulation :
50ppm/V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Series :
Mount :
Surface Mount
Height :
1.5mm
Base Product Number :
MCP1501
Maximum Temperature Coefficient :
10 ppm/°C
Reference Voltage :
1.024V
REACH SVHC :
No SVHC
Output Type :
FIXED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.024V
Published :
2011
Factory Lead Time :
20 Weeks
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Product Category :
Voltage References
Operating Supply Current :
550μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Tolerance :
±0.1%
Reach Compliance Code :
Compliant
Screening Level :
Extended Industrial
Product Type :
Voltage References
Fixed / Adjust / Prog :
PRECISION
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Rad Hardened :
No
Min Output Voltage :
1.024V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Shutdown :
Shutdown
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Package Type :
SOIC N
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Initial Accuracy :
0.08 %
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Package :
Tube
Reference Type :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Reference Voltage Accuracy (Max) :
0.1%
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Datasheets
MCP1501-10E/SN
Introducing Voltage Reference Microchip Technology MCP1501-10E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), MCP1501-10E/SN pinout, MCP1501-10E/SN datasheet PDF, MCP1501-10E/SN amp .Beyond Voltage Reference Microchip Technology MCP1501-10E/SN ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MCP1501-10E/SN
[Voltage Reference Microchip Technology MCP1501-10E/SN] Overview
MCP1501-10E/SN Features
  • Impressive 0.1% voltage reference tolerance