MCMA25P1200TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCMA25P1200TA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-204AA
Datasheet
Download
Description
SCR MODULE 1.2KV 25A TO204AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
DC Gate Trigger Current-Max :
80 mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
40A
Base Product Number :
MCMA25
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
430 A
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Hold Current :
100mA
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
25A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
55mA
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
Holding Current-Max :
100 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 430A
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Leakage Current (Max) :
4mA
On-State Current-Max :
25000A
RMS Current (Irms) :
40A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Series :
Voltage - Off State :
1.2kV