MCM01-009DD400J-TF
Mfr.Part #
MCM01-009DD400J-TF
Description
CAP MICA 40PF 5% 500V SMD
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
40pF
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
-/+100ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Length :
15.367mm
Width :
10.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Size / Dimension :
0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
MCM01
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Height :
3.493mm
Size Code :
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL