MCL2012A1R0MT
Mfr.Part #
MCL2012A1R0MT
Manufacturer
Shenzhen Sunlord Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 1UH 1.45A 120MOHM SMD
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Supplier Device Package :
Material - Core :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
Current Rating (Amps) :
1.45 A
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
450mA
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Shielding :
Shielded
Inductance :
1 µH
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Series :
MCL-A
Height - Seated (Max) :
0.041 (1.05mm)
Datasheets
MCL2012A1R0MT
Shenzhen Sunlord Electronics MCL2012A1R0MT
MCL2012A1R0MT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Sunlord stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD