MCIMX6L3DVN10AC
Mfr.Part #
MCIMX6L3DVN10AC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
432-TFBGA
Description
I.MX 6SL ROM PERF ENHAN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Terminal Form :
Ball
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
432-TFBGA
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.1mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.5V
Additional Interfaces :
AC97, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Surface Mount :
USB :
USB 2.0 + PHY (3)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.375V
Speed :
1.0GHz
Terminal Position :
BOTTOM
Graphics Acceleration :
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tray
Length :
13mm
Security Features :
Operating Temperature :
0°C~95°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
i.MX6SL
Published :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - I/O :
1.2V 1.8V 3.0V
Datasheets
MCIMX6L3DVN10AC
NXP Semiconductors MCIMX6L3DVN10AC
0.5mm ARM® Cortex®-A9 Microprocessor i.MX6SL Series 432-TFBGA
MCIMX6L3DVN10AC Overview
Since the microprocessor is packed in 432-TFBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~95°C TJw what the operating temperature is around 0°C~95°C TJ. In the series i.MX6SL, it is found. ARM® Cortex®-A9 processors are embedded in this CPU. There are LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with AC97, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART interfaces are designed to serve users better. 1.2V 1.8V 3.0V is the I/O speed of this CPU. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. 1.5V is its maximum supply current.