MCH185FN222ZK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCH185FN222ZK
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V Y5V 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Capacitance :
2200pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
MCH185FN(50V)
Tolerance :
-20% +80%
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
889μm
Width :
0.8mm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
Y5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
MCH185FN222ZK
ROHM Semiconductor MCH185FN222ZK
MCH185FN(50V) 2200pF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MCH185FN222ZK Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5V F being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
MCH185FN222ZK Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V