MCF5275CVM166
Mfr.Part #
MCF5275CVM166
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
256-LBGA
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
External Data Bus Width :
32
Published :
JESD-609 Code :
e1
HTS Code :
Oscillator Type :
External
Speed :
166MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.4V
Width :
17mm
Length :
17mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.6V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Packaging :
Tray
Integrated Cache :
yes
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
ECCN Code :
5A002.A.1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.4V~1.6V
RAM Size :
64K x 8
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
69
Address Bus Width :
24
Clock Frequency :
83MHz
Package / Case :
256-LBGA
Bit Size :
32
Format :
FIXED POINT
Peripherals :
DMA, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Series :
MCF527x
Supply Voltage :
1.5V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
256
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Low Power Mode :
yes
3 (168 Hours)
Base Part Number :
MCF5275
Program Memory Type :
ROMless
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Height Seated (Max) :
1.6mm