MCF5270VM100
Mfr.Part #
MCF5270VM100
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
196-LBGA
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e1
Number of Terminations :
196
Program Memory Type :
ROMless
Low Power Mode :
yes
Address Bus Width :
24
Height Seated (Max) :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
1.5V
Package / Case :
196-LBGA
Surface Mount
Terminal Form :
Ball
Speed :
100MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Length :
15mm
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
RAM Size :
64K x 8
Core Size :
32-Bit
Base Part Number :
MCF5270
External Data Bus Width :
32
Terminal Position :
BOTTOM
Clock Frequency :
75MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.4V~1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.6V
Format :
FIXED POINT
Oscillator Type :
External
Peripherals :
DMA, WDT
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
MCF527x
Boundary Scan :
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
HTS Code :
Bit Size :
32
JESD-30 Code :
S-PBGA-B196
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
15mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
ECCN Code :
5A992
Published :
Integrated Cache :
Number of I/O :
61
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.4V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
1mm