MCF5251VM140
Mfr.Part #
MCF5251VM140
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
225-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 225MAPBGA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Address Bus Width :
24
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Connectivity :
ATA, Audio, CANbus, EBI/EMI, I2C, IDE, SD, SPI, UART/USART, USB OTG
Format :
FIXED POINT
Integrated Cache :
yes
Package / Case :
225-LFBGA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~3.6V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Low Power Mode :
No
Length :
13mm
Width :
13mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B225
Terminal Form :
Ball
Peripherals :
DMA
Core Size :
32-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Terminal Pitch :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
225
External Data Bus Width :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.32V
Series :
MCF525x
Speed :
140MHz
RAM Size :
128K x 8
Published :
2006
Bit Size :
32
Base Part Number :
MCF5251
Operating Temperature :
-20°C~70°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.08V
Supply Voltage :
1.2V
Oscillator Type :
External
Clock Frequency :
140MHz
Power Supplies :
1.23.3V
Boundary Scan :
Program Memory Type :
ROMless
Data Converter :
A/D 6x12b
Datasheets
MCF5251VM140
ROMless Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF525x Series MCF5251 1.2V 225-LFBGA