MCF52232CAF50
Mfr.Part #
MCF52232CAF50
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
80-LQFP
Description
RISC MICROCONTROLLER, 32-BIT, FL
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 8x12b
PWM Channels :
yes
Height Seated (Max) :
1.6mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V SUPPLY
Program Memory Type :
Flash
Series :
MCF5223x
Speed :
50MHz
Base Part Number :
MCF52232
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
80-LQFP
Core Size :
32-Bit
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
80
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
ECCN Code :
3A991.A.2
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Surface Mount :
Clock Frequency :
50MHz
Number of I/O :
56
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Processor :
Coldfire V2
Length :
14mm
Published :
Power Supplies :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
DAC Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
RAM Size :
32K x 8
Bit Size :
32
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
MATTE TIN
ROM (words) :
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Pitch :
0.65mm
Connectivity :
Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V