MCF52213CAE50
Mfr.Part #
MCF52213CAE50
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Stock
719
In Stock :
719
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
RAM Size :
8K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Core Processor :
Coldfire V2
Clock Frequency :
50MHz
Width :
10mm
Number of Terminations :
64
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
ECCN Code :
3A991.A.2
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Has ADC :
yes
Series :
MCF5221x
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Data Converter :
A/D 8x12b
Bit Size :
32
DMA Channels :
yes
Published :
2007
Core Size :
32-Bit
Terminal Form :
Gull wing
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
PWM Channels :
Number of I/O :
56
Speed :
50MHz
Length :
10mm
DAC Channels :
No
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Terminal Pitch :
0.5mm
Package / Case :
64-LQFP
Oscillator Type :
Internal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V