MCF52212AE50
Mfr.Part #
MCF52212AE50
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
10 Weeks
PWM Channels :
yes
Number of I/O :
56
ECCN Code :
3A991.A.2
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 8x12b
Length :
10mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Has ADC :
yes
HTS Code :
Bit Size :
32
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of Terminations :
64
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
50MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Terminal Finish :
MATTE TIN
Base Part Number :
MCF52212
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
JESD-609 Code :
e3
Clock Frequency :
50MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Published :
Core Processor :
Coldfire V2
Power Supplies :
3/3.3V
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
Width :
10mm
Supply Voltage :
3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
1.6mm
Qualification Status :
Not Qualified
Core Size :
32-Bit
Series :
MCF5221x
DAC Channels :
No
ROM (words) :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V