MCF52211CEP66
Mfr.Part #
MCF52211CEP66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Tray
HTS Code :
Terminal Position :
QUAD
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
PWM Channels :
yes
Data Converter :
A/D 8x12b
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
yes
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Oscillator Type :
Internal
Base Part Number :
MCF52211
Length :
9mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
64
Width :
9mm
DAC Channels :
No
Speed :
66MHz
RAM Size :
16K x 8
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Bit Size :
32
Series :
MCF5221x
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
Coldfire V2
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Clock Frequency :
66MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O :
43
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Has ADC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
MCF52211CEP66
NXP Semiconductors MCF52211CEP66
128KB 128K x 8 FLASH Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF5221x Series MCF52211 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
MCF52211CEP66 Overview
The package has a 64-VFQFN Exposed Pad shape. With 43 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The MCF5221x series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 128KB 128K x 8. There's a Coldfire V2 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. It is possible to find alternatives to the base part number MCF52211 by using the part number search tool. There are a total of YES channels in the device. The clock frequency is 66MHz.