MCF5213CAF66R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCF5213CAF66R
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converter :
A/D 8x12b
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
MCF521x
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
100-LQFP
Core Processor :
Coldfire V2
Core Size :
32-Bit
Oscillator Type :
Internal
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Speed :
66MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O :
55
RAM Size :
32K x 8
Connectivity :
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V