MCF52110CVM80J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCF52110CVM80J
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
81-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 81MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Series :
MCF521xx
Base Part Number :
MCF52110
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
Coldfire V2
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Type :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Package / Case :
81-LBGA
RAM Size :
16K x 8
Core Size :
32-Bit
Speed :
80MHz