MC9S12GC16MFUE
Mfr.Part #
MC9S12GC16MFUE
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
80-QFP
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 80QFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Number of I/O :
60
Terminal Pitch :
0.5mm
Power Supplies :
2.53.3/5V
RAM Size :
1K x 8
Base Part Number :
MC9S12GC16
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
ROM (words) :
Package / Case :
80-QFP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~5.5V
Supply Current-Max :
45mA
DMA Channels :
No
Clock Frequency :
32MHz
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.97V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.4V
Length :
12mm
Data Converter :
A/D 8x10b
Peripherals :
POR, PWM, WDT
CPU Family :
CPU12
Terminal Position :
QUAD
Width :
12mm
PWM Channels :
yes
Series :
HCS12
Has ADC :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI
Qualification Status :
Not Qualified
Bit Size :
16
Speed :
25MHz
Oscillator Type :
Internal
Surface Mount :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
External Data Bus Width :
16
Terminal Form :
Gull wing
Address Bus Width :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
80
Published :
Supply Voltage :
3.3V