MC9S08MP16VLF
Mfr.Part #
MC9S08MP16VLF
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP
Number of Terminations :
48
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 13x12b; D/A 3x5b
Height Seated (Max) :
1.6mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Supply Current-Max :
30mA
Length :
7mm
Clock Frequency :
16MHz
Supply Voltage :
5V
8
Oscillator Type :
Internal
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
ROM (words) :
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
1K x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
51.34MHz
Published :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
48-LQFP
Power Supplies :
3/5V
Base Part Number :
MC9S08MP16
Width :
7mm