MC9S08LL16CLH
Mfr.Part #
MC9S08LL16CLH
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP
Stock
27
In Stock :
27
Power Supplies :
1.8/3.6V
Length :
10mm
Speed :
20MHz
RAM Size :
2K x 8
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
2006
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Base Part Number :
MC9S08LL16
Number of I/O :
38
3 (168 Hours)
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of Terminations :
64
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
HTS Code :
Package / Case :
64-LQFP
Data Converter :
A/D 8x12b
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clock Frequency :
20MHz