MC9S08JS16CFK
Mfr.Part #
MC9S08JS16CFK
Package / Case
24-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN
Terminal Pitch :
0.65mm
Connectivity :
LINbus, SCI, SPI, USB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
40
HTS Code :
ECCN Code :
3A991.A.2
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Number of I/O :
14
Clock Frequency :
16MHz
Base Part Number :
MC9S08JS16
JESD-30 Code :
S-XQCC-N24
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
ROM (words) :
Oscillator Type :
Internal
Length :
5mm
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
512 x 8
Speed :
48MHz
Terminal Form :
NO LEAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
3/5V
Number of Terminations :
24
Peripherals :
LVD, POR, PWM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Package / Case :
24-VQFN Exposed Pad
Width :
5mm
DAC Channels :
Datasheets
MC9S08JS16CFK
NXP Semiconductors MC9S08JS16CFK
Microcontrollers NXP Semiconductors MC9S08JS16CFK Overview
MC9S08JS16CFK Features
This MCU features an 8-bit S08 core with up to 40 MHz bus frequency, providing a solid foundation for both simple and complex tasks. The 16KB flash memory ensures ample space for application code and data storage, while its low-power capabilities allow for enhanced battery life in portable devices. Additional features include multiple communication interfaces such as I2C, SPI, and UART, making it highly versatile for integrating into a variety of electronic assemblies.