MC9S08FL16CLC
Mfr.Part #
MC9S08FL16CLC
Package / Case
32-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP
Peripherals :
LVD, PWM, WDT
Published :
2006
Package / Case :
32-LQFP
Width :
7mm
Connectivity :
SCI
Clock Frequency :
20MHz
Number of I/O :
30
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
16384
Factory Lead Time :
10 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Terminations :
32
JESD-30 Code :
S-XQFP-G32
Base Part Number :
MC9S08FL16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Power Supplies :
5V
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
ECCN Code :
3A991.A.2
Length :
7mm
Speed :
20MHz