MC9S08AW16MPUE
- Mfr.Part #
- MC9S08AW16MPUE
- Manufacturer
- NXP Semiconductors
- Package / Case
- 64-LQFP
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microcontrollers
- Bit Size :
- 8
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 5.5V
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Oscillator Type :
- Internal
- Program Memory Size :
- 16KB 16K x 8
- Connectivity :
- I2C, SCI, SPI
- Peripherals :
- LVD, POR, PWM, WDT
- RAM Size :
- 1K x 8
- Number of I/O :
- 54
- Supply Voltage :
- 3V
- Supply Voltage-Min (Vsup) :
- 2.7V
- Width :
- 10mm
- Published :
- 2000
- Qualification Status :
- Not Qualified
- JESD-30 Code :
- S-PQFP-G64
- DMA Channels :
- No
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.7V~5.5V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Program Memory Type :
- Flash
- Power Supplies :
- 3/5V
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Operating Temperature :
- -40°C~125°C TA
- ECCN Code :
- 3A991.A.2
- Series :
- S08
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- ROM (words) :
- Packaging :
- Tray
- Core Size :
- 8-Bit
- Speed :
- 40MHz
- Package / Case :
- 64-LQFP
- Factory Lead Time :
- 10 Weeks
- Number of Terminations :
- 64
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Length :
- 10mm
- Terminal Form :
- Gull wing
- Terminal Position :
- QUAD
- Surface Mount :
- yes
- Clock Frequency :
- 40MHz
- DAC Channels :
- No
- PWM Channels :
- yes
- Data Converter :
- A/D 16x10b
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Has ADC :
- JESD-609 Code :
- e3
- Base Part Number :
- MC9S08AW16
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER
- Height Seated (Max) :
- 1.6mm