MC9S08AW16CPUE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S08AW16CPUE
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DAC Channels :
No
Height Seated (Max) :
1.6mm
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Width :
10mm
Base Part Number :
MC9S08AW16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
yes
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
64
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of I/O :
54
PWM Channels :
yes
Published :
ROM (words) :
ECCN Code :
3A991.A.2
Data Converter :
A/D 16x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Core Size :
8-Bit
Program Memory Type :
Flash
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Series :
S08
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Pitch :
0.5mm
Oscillator Type :
Internal
JESD-609 Code :
e3
Length :
10mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
40MHz
DMA Channels :
No
Bit Size :
8
Supply Voltage :
3V
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
1K x 8
Speed :
40MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V