MC9S08AC16MFGE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC9S08AC16MFGE
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
44-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 8x10b
DAC Channels :
No
Supply Current-Max :
18.5mA
Clock Frequency :
16MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Power Supplies :
3/5V
Base Part Number :
MC9S08AC16
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
8-Bit
DMA Channels :
No
Terminal Position :
QUAD
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Pitch :
0.8mm
Packaging :
Tray
PWM Channels :
yes
Bit Size :
8
ECCN Code :
3A991.A.2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ROM (words) :
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
44-LQFP
Number of Terminations :
44
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
10mm
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Has ADC :
yes
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
34
Series :
S08
RAM Size :
1K x 8
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Surface Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
40MHz