MC908GZ32VFAE
Mfr.Part #
MC908GZ32VFAE
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
8MHz
Number of Terminations :
48
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
7mm
Width :
7mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
48-LQFP
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
37
Has ADC :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
RAM Size :
1.5K x 8
Connectivity :
CANbus, SCI, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
8
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
No
Additional Feature :
OPERATES AT 3.3V SUPPLY @ 4MHZ
Clock Frequency :
32MHz
Gull wing
Published :
2007
Data Converter :
A/D 24x10b
Terminal Pitch :
0.5mm
Core Size :
8-Bit
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Series :
HC08
ECCN Code :
3A991.A.2
DMA Channels :
No
Base Part Number :
MC908GZ32
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA