MC908GR32AMFUE
Mfr.Part #
MC908GR32AMFUE
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-QFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP
Stock
719
In Stock :
719
Manufacturer :
NXP Semiconductors
ECCN Code :
3A991.A.2
yes
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
8
Width :
14mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Packaging :
Tray
PWM Channels :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peripherals :
LVD, POR, PWM
Clock Frequency :
32MHz
MICROCONTROLLER
Connectivity :
SCI, SPI
Number of Terminations :
64
Data Converter :
A/D 24x10b
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
8MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
14mm
Supply Voltage :
5V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 4 MHZ
Height Seated (Max) :
2.45mm
Terminal Pitch :
0.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of I/O :
53
Package / Case :
64-QFP
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V