MC8640DTHJ1250HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC8640DTHJ1250HE
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Graphics Acceleration :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
PowerPC e600
RAM Controllers :
DDR, DDR2
Packaging :
Tray
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Speed :
1.25GHz
Package / Case :
1023-BCBGA, FCCBGA
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
Series :
MPC86xx
Ethernet :
10/100/1000Mbps (4)
Datasheets
MC8640DTHJ1250HE
NXP Semiconductors MC8640DTHJ1250HE
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series 1023-BCBGA, FCCBGA
MC8640DTHJ1250HE Overview
With a packing size of 1023-BCBGA, FCCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 2 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~105°C TA. A MPC86xx series item. A PowerPC e600 processor is present in this CPU. The CPU contains DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, HSSI, I2C, RapidIO. 1.8V 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address.