MC7805.2CT
- Mfr.Part #
- MC7805.2CT
- Manufacturer
- onsemi
- Description
- IC REG LINEAR FIXED STNDRD REG
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Surface Mount :
- No
- Number of Terminals :
- 3
- Product Status :
- Active
- JESD-30 Code :
- R-PSFM-T3
- Technology :
- Bipolar
- Pin Count :
- 3
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- Series :
- Terminal Position :
- Single
- Regulator Type :
- FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
- Operating Temperature TJ-Max :
- 125 °C
- Output Current1-Max :
- 1 A
- Number of Functions :
- 1
- Rochester Electronics LLC
- Qualification Status :
- COMMERCIAL
- Package :
- Bulk
- Output Voltage1-Nom :
- 5.2 V