MC33MR2001RVK
Mfr.Part #
MC33MR2001RVK
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC RX 77GHZ RADAR AUTO 85VFBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
ECCN Code :
EAR99
Temperature Grade :
Automotive
JESD-30 Code :
S-PBGA-B85
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e1
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
6mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Functions :
1
Width :
6mm
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
85
Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Factory Lead Time :
111 Weeks
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.02mm
Terminal Form :
Ball
Datasheets
MC33MR2001RVK
85 Terminations Receivers 1 Functions
MC33MR2001RVK Overview
Driver ICs with a supply voltage range of 3.3V can operate efficiently.Integrated into this wide receiver are 85 terminations that are used for driving and receiving signals from data.ICs for this transceiver module must not operate above 125°C.Over -40°C°C is the recommended operating temperature.A wide range of markets can be addressed with this TELECOM CIRCUIT differential driver thanks to its superior features.