MC22FF152J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC22FF152J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 1500PF 5% 1KV 2220
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Packaging :
Bulk
Height :
4mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Series :
MC
Dissipation Factor :
0.1 %
Depth :
5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
1kV
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Length :
5.7mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Mount :
PCB, Surface Mount
Capacitance :
1500pF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Mica
Number of Pins :
2
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Weight :
480.014126mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Datasheets
MC22FF152J-F
Introducing Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MC22FF152J-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:1kV, Number of Pins:2, Package / Case:2220 (5750 Metric), Number of Terminations:2, MC22FF152J-F pinout, MC22FF152J-F datasheet PDF, MC22FF152J-F amp .Beyond Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MC22FF152J-F ,we also offer CD15ED390JO3, CD15ED220JO3, CD15ED330JO3F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MC22FF152J-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL